top of page

Vzhůru do toho

  • Veru
  • 13. 10. 2016
  • Minut čtení: 4

První týden v Japonsku je za námi a i když to tak ze začátku nevypadalo (hlavně u mě), přežili jsme. Jak nás Japonsko přivítalo a jaké jsou naše první dojmy?


Studium v zahraničí jsem si nechala na poslední chvíli. Protože jsem teď v páťáku, byl tento zimní semestr mojí poslední šancí, protože před odevzdáním diplomky a učením se na státnice bych si teda vyjet netroufla. Odjezdu předcházelo několik formálních i neformálních kroků, o kterých ale budu psát samostatný článek, takže o tom později. Každopádně jsem si několik měsíců slibovala, že až dojde na balení kufrů, budu nanejvýš zodpovědná a nechám si na to celý týden. Ha, kdeže.


Finálně sbaleno jsme měli asi tři hodiny před odjezdem. Kupodivu jsem z toho vůbec nebyla nervózní a ani mě nehlodal pocit, že jsem na něco zapomněla. Vlastně zatím ani nic nepostrádám, takže myslím, že na sebe můžu být pyšná. Narvat půl roku života do dvou kufrů a jednoho příručního zavazadla? Hotovo.



Mimořádna linka Praha - Tokyo


Cesta nám trvala dohromady asi 18 hodin. Odlétali jsme z Vídně, kam jsme jeli minibusem a díky partnerství ESN VŠB-TUO a společnosti Tiger Express jsme měli jízdenky z Ostravy zdarma. Díky! Z Vídně jsme pokračovali do Frankfurtu a odtud už do Tokya. Pokud cestujete do Jokohamy jako my, doporučuju zvolit letiště Haneda. Je o dost blíže, a proto i cesta z něj vás bude stát méně. Let uběhl vcelku rychle a podařilo se mi i usnout. Dejte mi pohádky a spoustu jídla a já budu spokojená.


Do Tokya jsme úspěšně dorazili my i naše kufry, takže jsme na letišti koupili jízdenky na autobus a vyrazili na Yokohama City Air Terminal (YCAT), kde náš čekal náš tutor/buddy. Jmenuje se Orui a je neuvěřitelně hodný a pečlivý. (Je to Japonec no.) Chtěl mi vzít oba kufry, ale to jsem mu nedovolila, protože jsem se obávala, že s jeho malým vzrůstem by s těmi 46 kily asi moc daleko nedošel. Tak jsme táhli každý jeden. Při cestě na metro jsem se svou blonďatou hlavou zářila v moři tmavovlasých japonců jako vánoční stromeček. Byli jsme celkem vtipná skupina - malý Japonec, blondýna a dva metry vysoký kluk. Dan měl aspoň přehled o všem, co se pod ním dělo.



Papíry, papíry, papíry


Jokohama nás přívítala 32° a vlhkostí 95%. S tím jsem v džínách a triku s dlouhým rukávem moc nepočítala, takže jsem se potila celou dobu z YCAT až na koleje. Taky jsem se začala bát, že ty podzimní svetry a dlouhé kalhoty, které ležely spokojeně v kufru, mi budou úplně k ničemu. Orui ale říkal, že takové počasí je neobvyklé a že určitě brzo přejde. Tak snad měl pravdu. Stanice metra, na které jsme vystupovali, je od kolejí kousíček. Orui si ale spletl směr a místo dvou minut jsme šli asi patnáct, takže koleje jsme velkým obloukem obešli a vrátili se z druhé strany. My jsme věděli, že jdeme špatně, Orui věděl, že my víme, že jdeme špatně, ale nedal na sobě nic znát.


Na kolejích nás vítali místní studenti a paní z vrátnice. Všichni byli moc milí a hodní, pořád se usmívali jako měsíčci. Pak začalo papírování. Musíte podepsat tohle, pak tohle, tohle musíte mít podepsané i od vašeho koordinátora a tak pořád dokola. Když si ale vzpomenu na fronty u Accommodation Office na porubských kolejích, naše ubytování probíhalo hladce. Na druhou stranu, je nás tu jenom okolo padesáti. Jediným problémem byla japonština, protože s tou si skutečně nevím rady. Náš buddy a místní studenti nám ale všechno hned překládali a vysvětlovali. Aby těch papírů nebylo málo, museli jsme se ještě zajít zaregistrovat na úřad městského obvodu, ve kterém bydlíme. Tam bychom byli bez našeho buddyho opravdu ztraceni, protože v angličtině nebylo nic. Všechno za nás vyřídil, o všechno se postaral, takže jsme mu pořád děkovali.

Peníze, peníze, peníze


Bez peněz do Japonska nelez, to je jasné. První dva dny se proto nesly v duchu toho, co všechno budeme muset platit a kolik nám to dohromady dá za měsíc. Nájemné za koleje, poplatek za vodu a elektřinu, národní pojištění, poplatek za povlečení, deku a polštář, pronájem routeru, doprava, jídlo, školní věci a volný čas. Koleje jsou každopádně nejlevnější způsob ubytování pro zahraniční studenty. Například za byt o 26 metrech čtverečních dáte 30 000 Kč měsíčně, což je pro nás nepředstavitelné. Stipendium, které dostáváme od VŠB-TUO je 13 000 Kč měsíčně, což může stačit, ale jedině v případě, že vyjdete s 1 350 korunami na týden (platí pro jídlo, školní věci a volný čas). To je nějakých 5 400 jenů, což se dá, ale přes týden nebudete dělat nic jiného, než si hlídat peníze a víkendy strávíte na pokoji. Od příštího semestru budou ale studenti vyjíždějící přes MŠMT dostávat měsíčně 17 000 Kč, což už je krásná částka a vyjdete s ní úplně v pohodě, buďte bez obav. Samozřejmě to platí až od příštího semestru, takže my nemáme na zvýšené stipendium nárok, hip hip hurá. K penězům od školy si proto každý měsíc přidáváme ze svého.


Za dopravu ušetříte jedině tak, že si koupíte dlouhodobou jízdenku. Zahraniční studenti ale z nějakého důvodu nejsou považovaní za regulérní studenty a nemají nárok na studentskou slevu. Koupili jsme si tedy kartu “Pasmo”, která platí na metro, autobusy, ale můžeme s ní taky platit za tisk. Na tu jsme si nabili tříměsíční jízdenku pro “dospělého”, která nás stála 29 000 jenů a nějaké drobné. V českých korunách to vychází zhruba na 7 500 Kč, což není tak hrozné, protože v rámci naší trasy, pro kterou jsme jízdenku koupili, můžeme jezdit neomezeně.


Nakonec jsme to všechno zvládli a vlastně se ukázalo, že to není tak hrozné, jak to nejdřív vypadalo. Samostatnou kapitolou je bydlení, se kterým se mi ze začátku moc nedařilo být kamarád, ale o tom zase příště.


Sayonara!



Comments


You Might Also Like:

Sayonara

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Twitter Icon
💕_#inlove #with #bali #jatiluwih #rice #terrace #trip #exploring
Japonsko nebo Bali, to máte fuk. Všude samá rýže
V takové posteli jde psaní úplně samo
Mňamka
Když jsem byla malá, hrála jsem si na hlasatelku cestopisných televizních dokumentů (Kdo tehdy nemil
Tak trochu jiný 12. leden
Veronika

Každá cesta nás nakonec zavede domů. Abychom se ale mohli vracet, musíme nejdříve někam vyjet. Já jsem se vydala se na půl roku do Japonska. Teď už jsem zpět v Česku, ale vzpomínky chci s vámi sdílet dál!

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com

bottom of page